Policista vyhozený kvůli HIV míří s žalobou na diskriminaci k Nejvyššímu soudu.

Pátek 1. prosince je Světovým dnem boje proti AIDS, který upozorňuje na nebezpečí této nemoci a zároveň vyjadřuje podporu lidem žijícím s virem HIV i ctí památku obětí epidemie. Ve světě se tento den připomíná od roku 1988. Česká republika svůj postoj k HIV a lidem nakaženým tímto virem zatím hledá. Tápání a represivní postoj oficiálních míst ilustruje případ bývalého policisty Maxe Blancka, který si před dvěma týdny vyslechl další zamítavý rozsudek týkající se jeho žaloby na někdejšího zaměstnavatele kvůli diskriminaci.

Celý článek

Tisková konference u příležitosti 1. 12., Světového dne boje proti AIDS

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze zvou na tiskovou konferenci u příležitosti Světového dne boje proti AIDS.

Celý článek

Nová HIV poradna a pobočka s anonymním testováním v Českých Budějovicích

Pro oblast Jihočeského kraje otevře Česká společnost AIDS pomoc novou HIV poradnu v Českých Budějovicích. Umístěna bude konkrétně na adrese Česká 20 a personál v ní bude nabízet bezplatné anonymní testování na HIV i další pohlavně přenosné nemoci, poradenství a služby HIV+ komunitě. Provoz pobočky bude zahájen ve čtvrtek 18. května odpoledne a otevřena bude pravidelně každý čtvrtek v týdnu.

Celý článek

Hledáme nové kolegy!

Naše organizace rozšiřuje svůj tým a hledá dva nové kolegy nebo kolegyně na zajímavé pracovní pozice. Pokud Vás zajímá práce pro náš spolek, přečtěte si naše inzeráty. Třeba hledáme právě Vás!

Celý článek

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2016!

Všem našim klientům, sponzorům, přátelům i partnerům přejeme klidné prožití vánočních svátků a v novém roce mnoho úspěchů!

Celý článek

Případ propuštění HIV pozitivního policisty před soudem

Soud někdejšího policisty Maxe, propuštěného kvůli nákaze virem HIV a nyní žalujícího ministerstvo vnitra, začal právě dnes. Co myslíte? Jak soud dopadne? Bude Max úspěšný?

Celý článek

Hledáme nové kolegy na pozici "recepční"

Už na to sami nestačíme, a proto jsme se rozhodli rozšířit svůj tým o jednoho až dva kolegy na pozici recepční. Chtěli byste, aby Váše práce nebyla jen zaměstnáním, ale posláním? Zajímáte se o práci v neziskovém sektoru? Potom možná hledáme právě Vás. Jsme organizace s více než 25letou tradicí a hledáme několik nových kolegů na pozici "recepční". Pracujeme v nepřetržitém provozu, tedy i v noci, o víkendech a ve státních svátcích.

Celý článek

Internetová poradna ČSAP: nově a přehledněji

Česká společnost AIDS pomoc připravila novou verzi bezplatné on-line poradny. Novinkou je, že si tazatelé mohou vybrat, jestli se jejich dotaz i s odpovědí zobrazí veřejně, nebo bude soukromý a odpověď přijde jen jim. Zatímco dříve byly dotazy rozděleny podle toho, jestli se ptal HIV pozitivní nebo člověk bez diagnózy, nyní se zobrazují společně.

Celý článek

Nové logo boje proti HIV/AIDS symbolizuje návrat do života

Česká společnosti AIDS pomoc začíná používat nové logo. Série stylizovaných stužek zakončených srdcem představuje cestu, kterou musí ujít každý, kdo se dozví, že je HIV pozitivní, od přijetí diagnózy, po smíření se s ní, až k uvědomění si, že život pokračuje dál.

Celý článek

Neuvěřitelné příběhy, jak kvůli HIV ztratili práci

HIV pozitivní lidé jsou vyhazováni z práce a v jednom případě ústrky na pracovišti skončily bohužel sebevraždou… Příběhy mají za cíl upozornit veřejnost na iracionální strach z HIV infekce a změnit tak české společenské klima, které je bohužel plné předsudků. Jedná se o součást několikaměsíční informačně-preventivní kampaně České společnosti AIDS pomoc, o.s. Ta má jednak apelovat v osobní rovině na odpovědné chování ke svému zdraví a zdraví partnerů (více na www.hiv-testovani.cz), ale zejména otevřeně ukázat na ústrky, které HIV pozitivní spoluobčané zažívají v práci, na úřadech nebo ve zdravotnických zařízeních.

Celý článek

Vendula a Pepa poukazují na mýty o HIV

Svérázným stylem poukazují video-vizitky Venduly Hrubé a Pepy Krátkého na největší mýty a obavy z HIV pozitivních kolegů a zaměstnanců na pracovišti. Vendula drsně nabízí likvidaci bonzáků, například pliváním do jídla, a Pepa si naopak do práce nosí vlastní klávesnici a myš.

Celý článek

I v Estonsku řeší problematiku HIV a práce

V roce 2012 začala Estonská komunita lidí žijících s HIV (www.ehpv.ee) s novou vzdělávací iniciativou zaměřenou na šíření informace, že virus HIV se na pracovišti nemůže přenášet běžným stykem. Naším cílem je zapojit společnosti a státní organizace, které podporují konec diskriminace lidí žijících s HIV na pracovišti. Obracíme se k zaměstnavatelům, kteří věří, že lidé nakažení virem HIV jsou stejně schopní jako ti zdraví, a kteří jsou připraveni veřejně pyšně prohlásit, že se nedopouštějí diskriminace na základě statusu HIV pozitivity. Doufáme, že tím dodáme odvahu HIV pozitivním k návratu mezi pracující a dáme jim najevo, že mohou být přínosnými a ceněnými zaměstnanci.

Celý článek

Konference "Zaměstnávání HIV pozitivních osob s důrazem na eliminaci diskriminaci na trhu práce a ve služebním poměru"

Do pražského Domu světla se na začátku listopadu sjeli odborníci z několika evropských zemí, aby zde zhodnotili výstupy dvou evropských projektů zabývajících se eliminací diskriminace HIV pozitivních osob na pracovním trhu a ve služebním poměru. Česká společnost AIDS pomoc, z.s. zde uspořádala mezinárodní konferenci s názvem "Zaměstnávání HIV pozitivních osob s důrazem na eliminaci diskriminace těchto osob na trhu práce a ve služebním poměru"

Celý článek

Zvukový záznam - beseda HIV STIGMA

Na základě velké poptávky po zvukovém záznamu z besedy v rámci Prague Pride 2014 zveřejňujeme link ke staženi ve formátu mp3 .

Celý článek

Beseda HIV a STIGMA v rámci Prague Pride 2014

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. pořádá pod hlavičkou projektu souvisejícího s diskriminací na pracovišti u HIV pozitivních a ve spolupráci s queer sdružením studentů Karlovy Univerzit CHARLIE, z. s. besedu s panelovou diskuzí.

Celý článek

Děkujeme společnosti LEVI STRAUSS & CO.

Společnost LEVI STRAUSS & CO., která poskytla podporu našemu spolku již při přípravě realizace projektu na podporu zaměstnávání HIV+, a to poskytnutím vzorových informačních a vzdělávacích materiálů pro zaměstnance, nás podpořila znovu.

Celý článek

Volná pracovní místa, na která se bez obav mohou hlásit HIV pozitivní

Jedním z potěšitelných efektů naší kampaně proti znevýhodňování a diskriminaci HIV+ na pracovním trhu je, že se nám sami ozývají někteří zaměstnavatelé a nabízejí práci. Na následujících pracovních pozicích se tedy případní zájemci skutečně nemusí obávat problémů v důsledku HIV pozitivity.

Celý článek

Co když jsi pozitivní a nevíš o tom?

Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s partnery v dubnu 2014 zahájila informačně-preventivní kampaň zaměřenou na širokou českou veřejnost. Jejím základním heslem je slogan Co když jsi pozitivní a nevíš o tom? Včasná léčba ti zajistí kvalitní život. WWW.HIV-TESTOVANI.CZ. Během několika málo měsíců se podařilo spojit síly nevládních organizací, dopravních podniků největších českých a moravských měst a také významných firem působících v marketingu, reklamě a zaměstnávání lidí.

Celý článek

Je Váš kolega/zaměstnanec HIV pozitivní? Co teď?

„Vážení spolupracovníci, tímto emailem Vás informuji, že Váš kolega XY – vedoucí vývojového oddělení naší společnosti, je HIV POZITIVNÍ. Na základě toho byl pan XY na hodinu propuštěn a není již naším zaměstnancem. Doporučuji všem pracovníkům firmy, aby se nechali otestovat. Potvrzení o HIV negativitě budu přímo vyžadovat od následujících pracovníků, kteří - pokud ho nedoloží do 14 dnů – budou rovněž propuštěni bez nároku na odstupné.“ Výčet asi 20 pracovníků následuje spolu s celým jménem a fotografií „pachatele“, kontaktem na nemocnici, kde se lze nechat testovat a mapkou, jak se do nemocnice dostat. Podepsán je ředitel firmy…

Celý článek

Blýská se na lepší časy pro HIV+ zaměstnance?

Česká společnost AIDS pomoc, o. s. (ČSAP) přivítala precedenční rozsudek německého Spolkového pracovního soudu v případu Sebastiana F., který může do budoucna přispět k ochraně před diskriminací chronicky nemocných v celé Evropské unii. Soud v Erfurtu v prosinci 2013 rozhodl, že výpověď zaměstnance ve zkušební době z důvodu HIV pozitivity je ve své podstatě diskriminační a jako taková neplatná, může-li zaměstnavatel za pomoci přiměřených opatření umožnit zaměstnání pracovníka i přes jeho postižení.

Celý článek

Domácí test na HIV koupíte v lékárně. Do rukou laika však nepatří

Test na HIV si koupíte skutečně ve většině lékáren za několik stovek korun. Je k němu sice přiložen velmi podrobný návod, ale do rukou laiků rozhodně nepatří. Odborníci před používáním testu k sebetestování varují. Vyhodnocení testu musí uskutečnit lékař. Při neodborném vyhodnocen testu by mohlo dojít k chybě nebo omylu s fatálními následky.

Celý článek

CSAP nove logo
prevence
Obrázek č. 69

Využijte konzultanta

Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

Obrázek č. 3

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

Nabízíme pomoc právníka

Obrázek č. 2

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.